איך אדע אם אני מכור?

שאלה:
הנושא מציק לי ומטריד אותי מאוד. אני נופל כבר זמן רב בצפייה בתכנים לא צנועים … ולפעמים מרגיש שזה פשוט יותר חזק ממני. האם אני מכור ? "

שאלה זו ממחישה את הבלבול והמבוכה שחווים רבים, המצויים בטווח האפור שבין קושי נורמלי לבין התמכרות.

עצם הקושי מול התאווה, הוא קושי שכל בן אנוש מתמודד אתו, ברמה כזו או אחרת. הקושי איננו קללה או תקלה, שהרי כך היא כוונת הבריאה, שנהיה נתונים בתוך התמודדויות ונתאמץ לבחור בטוב. ההתמודדות עם התאוות היא חלק נכבד בעבודת השם. כאשר מדובר על התמודדות בתוך הטווח הנורמלי והבריא – האדם לא זקוק לטיפול פסיכולוגי או לקבוצת תמיכה על מנת להתגבר על היצר. הוא זקוק ללימוד תורה, לתפילה, לחברים בעבודת השם, לשמחה, לסדר יום בריא, לזהירות מפני מקומות שמועדים לפורענות, וכן הלאה.

אך בתחום האפור שבין קושי נורמלי להתמכרות ישנם פעמים רבות בלבול ומבוכה סביב השאלה 'האם אני מכור', ויש להיזהר שלא למהר להחליט שמדובר בהתמכרות.

התמכרות היא מצב קיצון, של איבוד שליטה טוטאלי מול התאווה. התמכרות מתאפיינת ברדיפה חסרת שליטה אחר אותו שימוש, השקעת משאבים (כסף, זמן) ההולכת וגדלה, וחוסר אונים מול השימוש גם כאשר הדבר פוגע בתפקוד במעגלי החיים השונים (משפחה, זוגיות, עבודה). המכור לא מצליח להשתחרר מההתמכרות אף על פי שהוא מבין היטב שההתמכרות הורסת את חייו, והוא מלא בתחושות תסכול חוסר אונים וייאוש. אדם המוגדר מכור סובל מקושי בוויסות רגשי בזמני לחץ חרדה או מצוקה נפשית, ובמצבי לחץ הוא יברח אל ההתמכרות על מנת להרגיע את עצמו.

לאבחנה של התמכרות יש השלכות מרחיקות לכת על הדימוי העצמי של האדם ועל אופי הטיפול, וזו צריכה להיעשות על ידי מטפל מוסמך בלבד. על מנת לאבחן התמכרות, יש לאפיין את דפוסי השימוש, את המינון ואת האופן, ולהעריך האם מדובר בהתמודדות מן הטווח הסביר או בהתמכרות. כמוכן  נדרש להביט על התמונה הרחבה, על מערכת היחסים המשפחתית או הזוגית, על היסטוריית הילדות, על הקשיים והלחצים הנוכחים בחיים, ועל מבנה האישיות בכללה.  

אדם שלא איבד שליטה לחלוטין, אך לא מצליח להימנע מנפילות, איננו מכור. ואף אם הוא מלא ביסורי מצפון, בושה ואפילו שנאה עצמית, אין מדובר בהתמכרות אלא בתגובה נפשית לנפילות ולחולשות שלו. 

תגובה נפשית זו, פעמים שהיא חיובית ומועילה, ופעמים שהיא מזיקה ומחריפה את הקושי. ובעניין זה כדאי ללמוד את פרק כו' בספר התניא, העוסק ביחס לעצבות מחמת נפילות רוחניות.

ולמי שמשוכנע שהוא מכור, חשוב מאוד לדעת שיש אפשרות להתגבר על ההתמכרות: אנא פנה לגורמים מקצועיים ובקש עזרה. תקבל תמיכה, הכלה, כלים, שותפים וכוחות חדשים, שיסייעו לך לצאת לחירות ולחיים חדשים.